enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhpurfaşanlıurfa
DOLAR
18,4824
EURO
17,7721
ALTIN
971,40
BIST
3.298,21
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Şanlıurfa
Açık
31°C
Şanlıurfa
31°C
Açık
Çarşamba Açık
33°C
Perşembe Açık
34°C
Cuma Açık
35°C
Cumartesi Açık
34°C

Chobani, Dünya Mülteci Forumu ile mülteci sorununa ve çözüm yollarına dikkat çekti

Hamdi Ulukaya: Bir mülteciyi işe aldığınızdan itibaren, o insan artık bir mülteci değildir ABD’de son 10 yılın en süratli büyüyen ve “En …

Chobani, Dünya Mülteci Forumu ile mülteci sorununa ve çözüm yollarına dikkat çekti

Hamdi Ulukaya: Bir mülteciyi işe aldığınızdan itibaren, o insan artık bir mülteci değildir

ABD’de son 10 yılın en süratli büyüyen ve “En Yenilikçi 10 Şirket” arasında yer alan ve dünyada gerçekleştirdiği toplumsal sorumluluk çalışmaları ile öne çıkan Chobani, Dünya Mülteci Forumu’nun konut sahipliğini gerçekleştirdi. ABD Kongre Üyeleri, TENT Vakfı yöneticileri ve mülteciler için çalışmalar yürüten sivil toplum kuruluşlarının yöneticilerinin konuşmacı olarak yer aldığı forum dünya çapında mültecilerin karşı karşıya olduğu genel zorluklara, mülteciler için insani dayanak ve istihdam için tahlil yollarına odaklandı.

Forum’da konuşma yapan Chobani Kurucusu ve CEO’su ve mültecilerin istihdamı için çalışan TENT Vakfı’nı Kurucusu Hamdi Ulukaya, ““Bugün Ukrayna’da, Afganistan’da, yakın vakit evvel Suriye’de ve Venezuela’da yaşanan yıkıcı insani krizlerle yüz yüze geldik. Lakin şirket yöneticileri ya da iş toplulukları manalı bir aksiyon içinde değil. Birleşmiş Milletler, devletlerin yardımları ile bu insanlara yardımcı olmaya, hayat kurtarmaya çalışıyor. Lakin kıymetli olan bundan sonrası. Mültecilerin bir işi olması gerek. Bir mülteciyi işe aldığınızdan itibaren, o insan artık bir mülteci değildir. Mültecilik lakin kendi ayaklarınız üzerinde durduğunuzda biter. Bu da lakin kalıcı bir iş ile mümkün olabilir.” dedi.

Çağımızın en değerli insani krizlerinden biri olan mülteci sorunu dünyada büyümeye devam ederken, ABD’de son 10 yılın en süratli büyüyen ve “En Yenilikçi 10 Şirket” arasında yer alan ve dünyada gerçekleştirdiği toplumsal sorumluluk çalışmaları ile öne çıkan Chobani 10 Ağustos Çarşamba günü, Dünya Mülteci Forumu’na mesken sahipliği yaparak ABD’de ve dünyada mülteciler için daha güçlü hükümet siyasetleri için çalışan, insani dayanak ve istihdam yolları sağlayan önde gelen önderlerini bir ortaya getirdi. Forum, ABD’nin Afganistan’dan çekildiğini açıklamasının yıl dönümü ve Rusya-Ukrayna savaşının altıncı ayında gerçekleştirilirken hem Afganlar hem de Ukraynalıların yaşadığı ve dünya çapında mültecilerin karşı karşıya olduğu genel zorluklara odaklandı.

Çevrimiçi olarak gerçekleştirilen toplantının konuşmacıları arasında forumun mesken sahipliğini yapan Chobani kurucusu ve CEO’su ve TENT Vakfı’nın kurucusu Hamdi Ulukaya’nın yanı sıra, ABD Kongre Üyeleri Michael McCaul ve Jason Crow; Citi Başkan Yardımcısı, TENT Vakfı Müşavere Konseyi üyesi ve Save the Children Mütevelli Heyeti Üyesi Jay Collins ve ABD ve dünyadaki Ukraynalı aktivistleri çatısı altında toplayan Razom’un lideri Dora Chomiak üzere isimler yer aldı.

Üç farklı başlık içeren Forum kapsamında “Ukrayna, Ortadoğu ve ötesindeki İnsani Kriz” ismini taşıyan birinci panel, Citi Başkan Yardımcısı, TENT Vakfı Müşavere Konseyi üyesi ve Save the Children Mütevelli Heyeti Üyesi Jay Collins moderasyonunda gerçekleştirilirken, ABD ve dünyadaki Ukraynalı aktivistleri çatısı altında toplayan Razom’un lideri Dora Chomiak, Save the Children Global İnsani Yöneticisi Gabriella Waajiman ve BM Mülteci Örgütü (UNHCR) Yemen Temsilcisi Jean-Nicolas Bueze konuşmacı olarak katıldı. Ukrayna’daki savaş haberlerinin giderek gündemde alt sıralara düştüğü bugünlerde Ukraynalı 44 milyon insan ve ABD’nin geri çekilmesinin dalgalı tesirlerinin yaklaşık bir yıl sonra hala hissedildiği Afganistan için hayatın kuvvetli bir şekilde devam ettiği vurgulanan palende; büyük çoğunluğu bayan ve çocuk olan yerinden edilmiş milyonlarca şahsa yardım ve bakım sağlamak için gerçekleştirilen çalışmalar anlatıldı. Alanda neler olup bittiğini, hangi yardımların teslim edildiği ve en kritik gereksinimlerin neler olduğunun anlatıldığı panelde, dünyanın yardımına acil gereksinim duyulduğu ve yardım ederek nasıl bir fark yaratılacağı konuşmacılar tarafından izleyicilere aktarıldı.

Dünya Mülteci Forumu’nun “ABD’de Mültecilerin İşe Alınması: Sağlam Bir Ticari Yatırım” başlıklı ikinci paneli ise Chobani’nin Kurucusu ve CEO’su Hamdi Ulukaya tarafından tüm dünyada global mülteci krizine tahlil bulunması için çalışan TENT Vakfı’nın Global Paydaşlıklar Yönetici Yardımcısı Yaron Schwartz’ın moderasyonunda gerçekleştirildi. Panele TENT Vakfı’nın oluşturduğu ağa üye olan şirketlerden; ABD’de mülteciler için iş bulma ajansı olarak faaliyet gösteren Amplio Recruiting kurucusu ve CEO’su Chris Chancey, dokumacılık markası Uniqlo’nun Küresel Kurumsal Toplumsal Sorumluluk Yöneticisi Jean Shein ve Chobani fabrikasının da bulunduğu New York eyaletinin kuzey bölgesinde yaşayan Amerikan Yerlileri için çalışan Oneida Nation Enterprises’ın Çalışan Bağlılığı ve İnsan Kaynakları Yöneticisi Erica Smith konuşmacı olarak katılırken, TENT Vakfı ile birlikte gerçekleştirilen çalışmalar aktarıldı ve şirketlerin mültecileri nasıl başarılı bir şekilde istihdam edebileceklerini ve şirketler için yararları konuşuldu.

Forum’da ABD’nin mülteci siyasetleri tartışıldı

Forumun üçüncü panelinde ise ABD’nin mevcut ve siyasi mülteci siyaseti ve memleketler arası insani yardım çalışmaları ABD Kongre Üyeleri Michael McCaul ve Jason Crow’un iştirakiyle tartışıldı. Panelde ayrıyeten, siyasetçilere mülteciler konusunda tahliller için nasıl ulaşılabileceği, ABD’nin dünyadaki mülteciler için dayanakları ve verilen kelamların harekete dökülmesi için kongre üyelerinin iştirakinin nasıl sağlanabileceğine yönelik ipuçları konuşuldu.

Panelde Chobani ve Tent Vakfı’nı temsilen katılan Chobani Kurucusu ve CEO’su ve TENT Vakfı Kurucusu Hamdi Ulukaya ise, bir iş insanı olarak neden mültecilerin problemleri için çalıştığını, Chobani ve TENT Vakfı olarak problemlere tahlil bulmak için neler yaptıklarını ve iş dünyasının mülteci sorunu için neler yapabileceğini paylaştı.

Mültecilerin, kendisi ve Chobani için acil ve kıymetli olduğunu vurgulayan Ulukaya, mülteci konusunun artık büsbütün iş dünyasının sorumluluğunda olması gerektiğini belirtti. Toplumda hizmet veren şirketlerin, toplumların, ABD halkının bu mevzulardan izole edilmesi gerektiğini düşünmenin, gençliğinde, iş hayatına başladığımda ve tüm hayatı boyunca sorguladığı bir husus olduğunu söz eden Ulukaya, “Bir şirketin temel emelinin yalnızca hissedarlar için para kazanmak değil, birebir vakitte paydaşlarına hizmet etmektir. Bu paydaşlar da yaşadığımız ortamda şirketlerin hizmet ettikleri emekçiler, çalışanlar ve toplumdur.” dedi. Ulukaya konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Benim başlangıç noktam, yalnızca kentte yaşayan ve daha yeterli geliri olan beşerler için değil, kolay bir yoğurta erişmek isteyen herkes için bir şeyler yapmaktı. Bunu yapabilirim ve herkese hizmet etmekten gurur duyuyorum. Chobani büyürken, Utica isimli bu kasabada yaşıyordum ve buradaki insanların mülteci olduğunu ve o vakitler iş bulmakta zorlandıklarını duydum. Daha evvel o fabrikada çalışan herkesi işe aldık ve sonra giderek daha fazla beşere iş verdik. Şayet birisi arabası olmadığı yahut göçtüğü ülkedeki lisanı konuşamadığı yahut uygun eğitimi almadığı için dezavantajlı durumdaysa, bu kolay meseleleri çözebileceğimizden emin olmak bizim sorumluluğumuz. Otomobille ulaşamıyorlarsa, kazandıkları parayla otomobil alacakları vakte kadar birkaç tane otobüs ya da araç koyabiliriz. Farklı lisanlarda konuşanları, çevirmenlik işleri için işe alabilir ve o ülkenin lisanını öğretebiliriz. Bunlar çok güç ya da büyük şeyler değil, küçük kararlarla çözülebilecek meseleler. Mülteci nüfusu iş bulmakta çok zorlanıyor. Ben tüm bu insanları işe alırken bilhassa bir ayırım yapmıyorum. Bu toplumdaki herkesi işe alıyorum. Mültecileri toplumun geri kalanından ayırmıyorum. Benim yaklaşımım bir toplum çalışması. Yalnızca mültecileri işe almak değil, burada herkes memnuniyetle karşılanıyor. Pek çoğumuz çok farklı kültürlerden, çok farklı geçmişlerden geliyoruz. Lakin biz daha evvel ne yaptığımıza değil, nereye gideceğimize ve herkese eşit fırsat vermeye çalışıyoruz.”

Ulukaya: “Bir mülteciyi işe aldığınızdan itibaren, o insan artık bir mülteci değildir.”

Dünyanın Ukrayna’da, Afganistan’da, yakın vakit evvel Suriye’de ve Venezuela’da yaşanan yıkıcı insani krizlerle yüz yüze geldiğini, lakin şirket yöneticilerinin ya da iş dünyasının manalı bir aksiyon içinde olmadığını vurgulayan Ulukaya, “Birleşmiş Milletler, devletlerin yardımları ile bu insanlara yardımcı olmaya, hayat kurtarmaya çalışıyor. Lakin değerli olan bundan sonrası. Mültecilerin bir işi olması gerek. Bir mülteciyi işe aldığınızdan itibaren, o insan artık bir mülteci değildir. Mültecilik lakin kendi ayaklarınız üzerinde durduğunuzda biter. Bu da lakin kalıcı bir iş ile mümkün olabilir. Bunu New York eyaletinin kuzeyinde başardık. Artık Idaho’da gerçekleştiriyoruz. Bu nedenle başka şirketlerle ve CEO’lar ile görüşüp onlara Chobani’nin bu husustaki tecrübelerini, şirketin bu çeşitlilikten nasıl faydalandığını, mültecilerin topluma nasıl katkı sağladıklarını anlatıyorum. Bu herkes için kazan-kazan durumu. Bu nedenle Tent Vakfı’nı hayata geçirdik ve mülteciler için 2016 yılında 10 şirketle iş birliği yaptık. Şayet kollarınızı açarsanız ve uygun ortamı yaratırsanız, bu beşerler çalışmak ve katkıda bulunmayı çok fazla istiyorlar. Bu üzücü bir kıssa değil. Bu, ikinci bir talih elde eden ve kendilerine katkıda bulunan beşerlerle paylaşmamız gereken bir kutlama kıssası.” biçiminde konuştu.

İş dünyasının tüketicileri de bu hususa hassas hale getirebileceğini ve mültecileri adil şartlarda istihdam eden şirketlerle yapılacak iş birlikleri ile herkes için kazan-kazan durumu yaratılabileceğini belirten Hamdi Ulukaya, Kolombiya’da mültecileri istihdam eden bir meyve üreticisi ile çalıştıklarını ve bu sayede tüketicilerin ayrıyeten bir bağış yapmalarına gerek kalmadan bir kap yoğurt aldıklarında mültecileri desteklemiş olduklarını aktardı. Bu kadar kolay bir tahlille, bir mültecinin hayata tekrar tutunabileceğini belirten Ulukaya, “Bir kap yoğurdu, bir bardak kahveyi, bir meyveyi ya da bir tişörtü satın aldığınızda, dünyanın öbür ucunda mültecilere konut sahipliği yapan birinin istihdam sağlaması hiç de maliyetli değil ve bu büyük bir tesiri var. Zira o vakit o mültecinin bir işi olacak ve kendi ayakları üzerinde durup, ailesine bakabilecek. Bu epey kolay bir fikir, lakin birebir vakitte epeyce güçlü. Takımımın bu türlü bir fikri hayata geçirdiği için çok memnunum.” halinde konuştu.

Forum’da insani yardım kümelerinin zorluğun boyutu hakkında konuştuğunu lakin mülteci konusunun ölçeğinin büyüyerek süreklilik arz etmeye başladığını belirten Ulukaya “Ancak beşerler artık dikkatini ve ilgisini bu mevzuya çevirmiş durumda. Yani, artık harekete geçme vakti.” dedi.

Nisan ayında Ukraynalı mültecilere takviye vermek gayesiyle Polonya’ya giden Hamdi Ulukaya, mültecilere yönelik çalışmaları ve insani yardım alanlarında gerçekleştirdiği çalışmalar nedeniyle geçtiğimiz günlerde Birleşmiş Milletler tarafından “Sürdürülebilir Kalkınma Emelleri Savunucusu ilan edilmişti. 2015 yılında “The Giving Pledge”i (Bağış Taahhütü) imzalayarak servetinin büyük bir kısmını global mülteci krizine tahlil bulunmasına ayırdı ve dünyanın dört bir yanında yurdundan edilmiş insanlara daha âlâ tahliller sunmak maksadıyla “Tent Foundation”ı kurdu. Chobani başta olmak üzere, ortalarında Airbnb, Google, Ikea, LinkedIn, UPS ve MasterCard’ın da bulunduğu 80 dev şirketi biraraya getirerek şirketlerin mülteci krizine son vermesi gayesiyle bir iş birliği platformu kurdu. 2016’dan bu yana TENT’e, Amazon, CocaCola, HP, Johnson&Johnson, Netflix, Philips, PWC, Salesforce, Deloitte, ING, Shell, Twitter, Turkcell, Unilever, WeWork ve Starbucks üzere memleketler arası şirketlerin bulunduğu toplam 200’den fazla20 şirket dahil oldu. Bugüne kadar 39 binin üzerinde mülteciye iş bulmasında dayanak olan TENT, 5 binden fazla mülteci girişimciye de takviye verdi. Ulukaya, 2017 yılında, iş dünyasında sergilediği farklı liderlik biçimi ve mülteci krizi konusunda yaptığı çalışmalardan dolayı TIME 100 listesine seçildi.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Yorumlar

 1. Urfadan dedi ki:

  Elazığ merkezden ben Urfadan. Selamın aleyküm siteniz harbiden mükemmel, paylaşımların devamını bekliyorum 14-08-2022 09:26:41

 2. Mustafa dedi ki:

  Erzurum merkezden ben Mustafa. merhaba arkadaşlar sayfa gerçekten mükemmel, şukuladım 14-08-2022 10:59:28

 3. Tuncer Öztürk dedi ki:

  Merhaba web siteniz inanılmaz mükemmel, face de paylaştım

 4. Tarıkhan dedi ki:

  Bayburt merkezden ben Tarıkhan. merhaba arkadaşlar siten inanılmaz güzel, paylaşımların devamını bekliyorum 15-08-2022 11:24:10

 5. Ali dedi ki:

  merhaba arkadaşlar web siteniz cidden ilgi uyandırıcı, şukuladım

 6. Hikmet Ay dedi ki:

  Selam web siten süper ötesi hayran bıraktı, teraziye tıkladım

 7. Selçuk Şahin dedi ki:

  Kırıkkale merkezden ben Selçuk Şahin. Slm paylaşımınız valla iyi, paylaşımların devamını bekliyorum 18-08-2022 13:20:35

 8. Serkan dedi ki:

  Merhabalar siten inan ki dikkatimi çekti, facebookta paylaştım

 9. Tarıkhan dedi ki:

  İstanbul merkezden ben Tarıkhan. Merhabalar siten valla ilgi uyandırıcı, şukuladım 19-08-2022 02:40:56

 10. URFALI dedi ki:

  Samsun merkezden ben URFALI. Selam sayfa gerçekten ilgi uyandırıcı, saolun 20-08-2022 09:45:42

 11. Sümeyye dedi ki:

  selam arkadaşlar paylaşımın inan ki dikkat çekici, paylaşımların devamını bekliyorum

 12. BADILLI dedi ki:

  merhaba arkadaşlar web siten ciddiyim hayran edici, saolun

 13. URFALI dedi ki:

  selam arkadaşlar sayfa vallaha billaha mükemmel, paylaşımların devamını bekliyorum

 14. Urfa Sevdalısı dedi ki:

  Merhaba herkese web sitesi inanki hoşuma gitti, linkedinde paylaştım

 15. Ali dedi ki:

  Rize merkezden ben Ali. Selam web siteniz süper ötesi çok güzel, şukuladım 24-08-2022 01:46:53

 16. Lade dedi ki:

  Selamlar siten inan ki iyi, tebrikler

 17. URFALI dedi ki:

  Merhaba herkese web siten gerçekten dikkat çekici, face de paylaştım

 18. Mert dedi ki:

  selam arkadaşlar paylaşımın ciddiyim iyi, paylaşımların devamını bekliyorum

 19. Ali dedi ki:

  merhaba arkadaşlar siteniz cidden çok hoşuma gitti, paylaşımların devamını bekliyorum

 20. Süreyya Hakkı dedi ki:

  Merhaba herkese sayfan vallaha billaha hayran edici, facebookta paylaştım

 21. Hakkı dedi ki:

  Selamlar paylaşım ciddiyim hoşuma gitti, teşekkürler

 22. ANTEPLİ dedi ki:

  Selam herkese sayfa valla çok iyi, teraziye tıkladım

 23. BADILLI dedi ki:

  Selamın aleyküm web sitesi inanki iyi, teraziye tıkladım

 24. Urfa dedi ki:

  Bartın merkezden ben Urfa. Slm bu web sitesi inan ki güzel, teraziye tıkladım 28-08-2022 23:17:37

 25. Urfalı dedi ki:

  Merhabalar paylaşım ciddiyim hayran bıraktı, paylaşımların devamını bekliyorum

 26. Ade dedi ki:

  Selam herkese paylaşımın inanılmaz güzel, linkedinde paylaştım