enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhpurfaşanlıurfa
DOLAR
32,2242
EURO
35,0170
ALTIN
2.430,32
BIST
10.467,91
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Açık
28°C
İstanbul
28°C
Açık
Cuma Açık
29°C
Cumartesi Açık
30°C
Pazar Açık
31°C
Pazartesi Az Bulutlu
30°C

Araştırma Sonuçları: Bebek patlaması kuşağının değişen dijital dünyası

İstanbul Bilgi Üniversitesi Bağlantı Fakültesi Dr. Öğretim Üyeleri Ayşe Bengi Özçelik ve Eser Levi, 55-65 yaş aralığındaki bireylerle …

Araştırma Sonuçları: Bebek patlaması kuşağının değişen dijital dünyası
A+
A-

İstanbul Bilgi Üniversitesi Bağlantı Fakültesi Dr. Öğretim Üyeleri Ayşe Bengi Özçelik ve Eser Levi, 55-65 yaş aralığındaki bireylerle derinlemesine görüşmeler yaparak bebek patlaması jenerasyonunun dijital eğilimlerini ve toplumsal medya influencer’lığına yönelik yaklaşımlarını inceledi. Araştırma, Paradigm Shifts within the Communication World başlıklı kitapta yayınlandı. Araştırmaya nazaran; bebek patlaması neslinin toplumsal medya influencer’larından dört temel beklentisi var: uzmanlık, tecrübe, sahicilik ve benzerlik

Dijital dünya her ne kadar gençlerle bağdaştırılsa da bebek patlaması jenerasyonu online araçların kullanımında en süratli büyüyen kümeler arasında. İstanbul Bilgi Üniversitesi Bağlantı Fakültesi Dr. Öğretim Üyeleri Ayşe Bengi Özçelik ve Eser Levi, 55-65 yaş aralığındaki bireylerle derinlemesine görüşmeler yaparak bebek patlaması neslinin dijital eğilimlerini ve toplumsal medya influencer’lığına yönelik yaklaşımlarını ortaya koydu.

Yaşça büyük olanlar dijital dünyada en süratli büyüyen grup

Özçelik ve Levi’ye nazaran online araçların çoğunlukla gençler tarafından kullanıldığı düşünülse de yaşça büyük olanlar dijital dünyada en süratli büyüyen grup olma özelliği taşıyor. Son 10 yılda 50-64 yaş kümesinin toplumsal medya kullanımı yüzde 20’den yüzde 69’a, 65 yaş üstünün ise yüzde 5’ten yüzde 40’a yükseldi.

Bebek patlaması jenerasyonunun artık dijital dünyada dikkate alınması gereken bir tüketici segmenti olduğunu belirten Özçelik ve Levi, markaların dijital irtibat stratejilerinde bu nesli oyunun dışında bıraktığına dikkat çekiyor. Araştırmanın odağına bebek patlaması jenerasyonunu aldıklarını belirten Dr. Öğr. Üyesi Bengi Özçelik; “Özellikle COVID-19 devrinden sonra internet üzerinden alışverişin bebek patlaması jenerasyonunda da yaygınlaşması, bugüne kadar önceliklendirilmeyen bu kitleyi de ön plana çıkardı. Bu sebeple biz de dijital dünyadaki varlıklarının âlâ anlaşılamadığı öngörüsüyle onların neler düşündüğünü araştırmak istedik ve 55-65 yaş aralığındaki bireylerle derinlemesine görüşmeler yaparak sonuçları raporladık” dedi. Dr. Öğr. Üyesi Eser Levi; “Çalışmayı neredeyse finalize etmek üzereyken Hootsuite’in tam da o devirde yayınlanmış olan 2021’in toplumsal medya trendlerini tartıştığı raporuna denk geldik. Rapor dijital pazarlamacıların bebek patlaması neslini maksada almamasını yaşa ait önyargıların şanssız bir sonucu olarak niteliyor. Hareket alanı giderek dijitale yanlışsız genişleyen bu jenerasyonun markalar tarafından farklı bir tüketici segmenti olarak dikkate alınmasını öneriyor” dedi.

Bebek patlaması jenerasyonunun medya kullanım alışkanlıkları değişti

Bebek patlaması jenerasyonunun online davranış biçimlerini ve toplumsal medya kullanım alışkanlıklarını pahalandıran Dr. Öğr. Üyesi Bengi Özçelik; “Özellikle Y ve Z neslini dikkate alarak yapılan dijital bağlantı çalışmaları, planlamalar, kampanyalar bebek patlaması jenerasyonunu oyunun dışında bırakıyor. Lakin online dünya her ne kadar gençler ile bağdaştırılsa da teknolojinin süratli yayılmasıyla birlikte bebek patlaması jenerasyonunun medya kullanım alışkanlıkları değişti. 60 yaş üzeri artık Facebook’ta olduğu kadar Instagram’da da faal. Ayrıyeten süpermarket alışverişi başta olmak üzere başka muhtaçlıklarını da online alışveriş yoluyla karşılamaya alıştılar. Hatta fiyat karşılaştırması yapma imkanı, kıt kaynaklarla geçinmeye alışmış olan bu nesli dijital dünyaya yaklaştıran en kıymetli özellik oldu. Münasebetiyle pazarın genişlediğini, bu tüketici segmentinin de dikkate paha olduğunu söylemek mümkün” dedi. Dr. Öğr. Üyesi Eser Levi; “Bebek patlaması neslinin online davranış biçimlerindeki değişiklik yalnızca alışveriş alışkanlıklarıyla da hudutlu değil. Daha genç jenerasyonlardan farklı olarak cümbüş öncelikli bir gaye olarak karşımıza çıkmasa da aile ve arkadaşlarla bağlantı kurma, haber alma ve çeşitli bahislerde araştırma yapma gayesiyle toplumsal medyayı kullandıklarını söz ediyorlar. Hatta toplumsal medyanın bu alışkanlıklar özelinde hayatlarını kolaylaştırdığını da söylüyorlar. Öte yandan konvansiyonel araçlardan büsbütün kopmuş olmasalar da iştirakçilerden kimileri televizyon içerikleriyle ilgili geçmişe oranla daha kuşkucu ve uzaklıklı olduklarını iletti. Bu da onları doğal olarak dijitale talih tanımaya itiyor” formunda konuştu.

Influencer’ların tesiriyle dürtüsel alışveriş yapmıyorlar

Bebek patlaması jenerasyonunun toplumsal medyayı öncelikli olarak arkadaşlarıyla irtibat kurmak, haber okumak ve bilgi almak için kullandığını belirten Dr. Öğr. Üyesi Bengi Özçelik, “Bu nesilde dikkat çeken nokta alışverişin önceliklendirmemesi. Hasebiyle her ne kadar bebek patlaması neslinin da bir oyuncu olduğunu söylesek de hala alışveriş konusunda çekinceleri olduğunu da belirtmemiz gerekir. Alışveriş konusunda onlar için en kıymetli husus ön araştırma yapmak. Bunu klâsik kanallarda yıllarca yaptıkları alışverişlerin bir alışkanlığı olarak online’da da sürdürüyorlar. Hatta online karşılaştırma yapabilmenin kolaylığı, onları dijital alışverişe çeken değerli bir nokta olarak karşımıza çıkıyor. Toplumsal medya influencer’larına bakış açılarında ise kesinlikle bir sorgulama var. Kıt kaynaklarla büyümüş bir jenerasyon şu anda da influencer’ın tesiriyle dürtüsel alışveriş yapmıyor” dedi. Dr. Öğr. Üyesi Eser Levi ise bebek patlaması jenerasyonunun alışkanlıklarını şu şekilde aktardı: “Özetle Bebek Patlaması jenerasyonunun dijital dünyaya süratle ahenk sağladığını, muhakkak hedefler için toplumsal medyayı faal biçimde kullandığını ve önemsedikleri kriterleri sağlayabilen etkileyicilere olumlu yaklaştığını görmüş olduk. Lakin bu nesilde online alışveriş ile ilgili kıymetli çekincelerden biri dokunarak ve çıplak gözle görerek alışveriş yapmaya alışmış olmaları. Süpermarket alışverişi için geçerli olmasa da giysi, teknoloji, züccaciye üzere eser kategorilerinde sürprizlerle karşılaşmak güzellerine gitmiyor. Online alışverişte daha seçiciler. Tıpkı genel olarak dijital içeriklerde olduğu üzere. Oburlarının hayatlarına büyük bir merak duymadıkları için işlerine yarayan bir bilgi yoksa tanımadıkları şahısların gezdiğini gördüğünü, yediğini içtiğini husus alan içerikleri izlemiyorlar. Bu da kelam konusu neslin, etkileyicilerin bir kısmının ürettiği içeriğe büsbütün ilgisiz kalmaları sonucunu doğuruyor.”

Dört temel beklenti var: uzmanlık, tecrübe, sahicilik ve benzerlik

Bebek patlaması neslinin influencer’lardan beklentilerini sıralayan Dr. Öğr. Üyesi Bengi Özçelik; “Bu neslin dört temel beklentisi var: uzmanlık, tecrübe, sahicilik ve benzerlik. Bir teklifle karşılaştıklarında öneren kişinin kim olduğunu sorguluyorlar. Bir lafa bakıyorlar, bir de söyleyene. Örneğin; teknolojik bir eser önerisi olduğunda o kişinin teknolojiden ne kadar anladığını dikkate alıyorlar. Tecrübe, bir öteki etken. Influencer’ın önerdiği eseri kendisinin kullanmış olması gerektiğini düşünüyorlar. Örneğin; bir annenin kendi çocuğu için kullanıp beğendiği esere güveniyorlar. Sahicilik, evvelki iki etken tarafından da etkilenen ve bebek patlaması jenerasyonu için çok değerli bir etken. Paylaşılan içeriğin gerçek olması gerektiğine inanıyorlar. Benzerlik ise bebek patlaması neslinin takip ettiği influencer ile kendisi arasında bir bağ kurmasıyla ilintili. Şayet takipçi, takip ettiği bireyle kendini benzetiyorsa onu daha inandırıcı buluyor. Aslında bu, öbür jenerasyonlarda de görebildiğimiz değerli bir takipçi beklentisi” dedi. Dr. Öğr. Üyesi Eser Levi; “Bu jenerasyon, kendi sözleriyle televizyon reklamındaki ‘oyuncunun’ kelamına pek de güvenmiyor. Gerçek bireylerin gerçek görüşleri onlar için daha fonksiyonel. Bu nedenle kelam konusu etkileyicinin güvenilirliği yüksekse, bebek patlaması jenerasyonunun tavır ve davranışları üzerinde tesirli olması epeyce mümkün. Ayrıyeten toplumsal medya etkileyicilerini yalnızca internet ünlülerinin oluşturmadığını, klâsik ünlülerin de vakit içerisinde toplumsal medyada etkileyici pozisyonuna geldiğini düşünürsek, halihazırda sevdikleri ve güvendikleri bir ünlünün Instagram gönderisinde önerdiği esere -ihtiyaçları da varsa- ilgi göstermeleri çok olası” dedi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.