enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhpurfaşanlıurfa
DOLAR
32,2383
EURO
35,0266
ALTIN
2.434,08
BIST
10.461,87
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Açık
28°C
İstanbul
28°C
Açık
Cuma Açık
29°C
Cumartesi Açık
30°C
Pazar Açık
31°C
Pazartesi Az Bulutlu
30°C

Rahim Ağzı Kanseri Hakkında Doğru Sanılan 10 Yanlış!

Rahim ağzı kanseri dünyada en sık görülen kanserler arasında 4. sırada yer alırken, 45 yaş altındaki bayanlarda ise 2. sıraya yükseliyor. Dünyada …

Rahim Ağzı Kanseri Hakkında Doğru Sanılan 10 Yanlış!
A+
A-

Rahim ağzı kanseri dünyada en sık görülen kanserler arasında 4. sırada yer alırken, 45 yaş altındaki bayanlarda ise 2. sıraya yükseliyor. Dünyada her yıl 604 bin bayan rahim ağzı kanserine yakalanıyor ve bu hastaların yaklaşık yarısı hayatını kaybediyor. Halbuki dünyada en sık görülen kanserlerden biri olan rahim ağzı kanseri aslında sistemli yapılan taramalarla önlenebiliyor!

Acıbadem Altunizade Hastanesi Bayan Hastalıkları ve Doğum Uzmanı ve Jinekolojik Onkoloji Cerrahisi Uzmanı; Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesi, Jinekolojik Onkoloji Cerrahisi Bilim Kısmı Lideri Prof. Dr. Serkan Erkanlı, rahim ağzı kanserinin nizamlı uygulanan üç yöntemleönlenebildiğine dikkat çekerek, “Rahim ağzı kanseri için en kıymetli risk faktörü onkojenik human papilloma virüsleri olup, bu virüsler hastalığın yüzde 99’undan sorumlu tutuluyor. Onkojenik HPV enfeksiyonunu önleyen HPV aşıları, bu kanser çeşidine karşı en tesirli korunma usulüdür. Aşılar sayesinde, rahim ağzı kanserine yakalanma riski yüzde 70-90’a varan oranlarda engellenebiliyor. Öbür önleyici teknikler ise smear ve HPV bazlı testlerin uygulandığı tarama programlarıdır. Bu tarama testleri sayesinde rahim ağzı kanseri erken safhada, hatta şimdi gelişmeden önlenebiliyor. Rahim ağzı kanseri tanısı konduğunda bir an evvel yanlışsız tedavinin uygulanması önemlidir” diyor.

Lakin toplumda rahim ağzı kanseri hakkında gerçek sanılan kimi yanılgılı bilgiler erken teşhis ve tedaviyi geciktirebiliyor. Bayan Hastalıkları ve Doğum Uzmanı ve Jinekolojik Onkoloji Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Serkan Erkanlı, rahim ağzı kanseri hakkında toplumda yanlışsız sanılan 10 yanlışlı bilgiyi anlattı; kıymetli teklifler ve ihtarlarda bulundu!

Rahim ağzı kanseri genç yaşta görülmez: YANLIŞ!

Doğrusu: Rahim ağzı kanseri genellikle35-45 yaş kümesindeki bayanlarda görülüyor. Fakat bu kanser çeşidi ileri yaş kümesinde görülebildiği üzere, 35 yaşından genç bayanlarda da oluşabiliyor. O denli ki dünyada her yıl 35 yaş altındaki yaklaşık 60 bin bayanda rahim ağzı kanseri teşhis ediliyor. 21 yaşından genç bayanlarda ise rahim ağzı kanseri görülme riski çok düşük oluyor.

Rahim ağzı kanseri sinsice ilerler, belirti vermez: YANLIŞ!

Doğrusu: Rahim ağzı kanser öncüsü lezyonlar çoklukla belirti vermiyorlar. Bu nedenle tarama programının hiçbir şikayeti olmayan bayanlarda yapılması yaşamsal değere sahip. Rahim ağzı kanseri ise bulunduğu evreye nazaran; olağandışı vajinal kanama ve cinsel bağ sonrası kanama formunda belirti verebiliyor. İlerleyen periyotlarda; sistemsiz orta kanamalar, kasık ve karın bölgesinde ağrı, kanser daha da ilerlediyse; böbreklere yahut bacaklara vuran ağrı ile bacaklarda şişlik üzere sinyallerle kendini aşikâr edebiliyor.

Rahim ağzı kanseri erken teşhis edilemez: YANLIŞ!

Doğrusu: Rahim ağzıkanseri erken teşhis edilebiliyor, hatta şimdi kanser öncesi lezyonlar evresindeyken yakalanabiliyor. Kanser öncüsü lezyonların rahim ağzı kanserine dönüşümü için yaklaşık 15-20 yıllık bir müddet gerekiyor. Bağışıklık sistemi zayıflamış bayanlarda bu mühlet 5-10 yıla düşebiliyor. İşte bu vakit aralığı, kanser öncüsü lezyonların, smear ve HPV bazlı testlerle şimdi kansere dönüşmeden tespit edilmesine imkan tanıyor.

Tek cinsel partneri olan bayanlarda rahim ağzı kanseri görülmez! YANLIŞ!

Doğrusu: HPV (Human Papilloma Virüs) büyük oranda cinsel yolla bulaşıyor. Tek bir partnerle olan bağdan alınan HPV hücrelerde anormalliğe neden olup, erken saptanmadığı takdirde, kansere yol açabiliyor.

Hiçbir şikayetim olmadığı için smear testi yaptırmama gerek yok:YANLIŞ!

Doğrusu: Rahim ağzının kanser öncüsü lezyonları rastgele bir şikayete yol açmıyorlar. Belirtiler fakat kanser geliştiğinde ortaya çıkıyor. Bu nedenle rahim ağzı kanseri taraması olan smear testine asıl hiçbir yakınma olmadan 21 yaşında, HPV bazlı testlere ise 25-30 yaş prestiji ile başlamak gerekiyor.

Rahim ağzı kanserinden korunmak için sık sık smear testi yaptırmalıyım: YANLIŞ!

Doğrusu: Rahim ağzı kanserine dönüşebilecek olan hücresel değişimleri saptayan smear testine 21 yaşında başlanıyor ve 65 yaşına kadar her 3 yılda bir devam ediliyor. Bayan Hastalıkları ve Doğum Uzmanı ve Jinekolojik Onkoloji Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Serkan Erkanlı, HPV bazlı testlerle yapılan taramalarda daha başarılı sonuçlar elde edildiğine işaret ederek, “Tek bir smear testi kanser öncüsü lezyonları yüzde 55 oranında tespit edebilirken, tek bir HPV testi bu lezyonların yüzde 95’ini saptayabiliyor. Münasebetiyle smear testine 30 yaşından sonra HPV testi de ekleniyor. HPV bazlı testler olağan sonuçlandığında, bir sonraki testin 5 yılda bir yapılması öneriliyor” diyor. Riskli durumlarda yahut sonuçların olağandışı çıkması halinde ise her iki testte mühletler kısalabiliyor. Şayet riskli bir tablo yoksa smear testini sık yaptırmak rahim ağzı kanserine erken teşhis konulması talihini fazla arttırmadığı üzere, kaygıya ve yanılma ihtimali nedeniyle gereksiz biyopsi sürecinin yapılmasına da yol açabiliyor.

HPV enfeksiyonu geçirdikten sonra aşı yarar sağlamaz: YANLIŞ!

Doğrusu: Bayan Hastalıkları ve Doğum Uzmanı ve Jinekolojik Onkoloji Cerrahisi UzmanıProf. Dr. Serkan Erkanlı, HPVaşılarının tesirlerinin HPV ile müsabakadan evvelki devirde daha güçlü olmakla birlikte bu enfeksiyonu geçirdikten sonra da yarar sağladıklarını belirterek, ”Rahim ağzı kanserine yol açan yaklaşık 14 adet onkojenik human papilloma virüs tipi vardır. Bunlardan biriyle enfekte olan hasta, HPV aşıları sayesinde, aşı içerisinde yer alan öbür tiplere karşı korunabiliyor. Ayrıyeten aşıların bu virüse karşı sağladıkları bağışıklık, bedenin enfeksiyona yönelik geliştirdiği bağışıklıktan daha güçlü bir tesir gösteriyor” diyor.

Aşı olduktan sonra smear testi yaptırmama gerek yok: YANLIŞ!

Doğrusu: HPV aşıları her ne kadar rahim ağzı kanserine karşı büyük oranda hami olsalar da, rahim ağzı kanserini yüzde 100 oranında önleyemiyorlar. Hasebiyle aşı sonrasında da rutin rahim ağzı kanseri taramalarının ihmal edilmemesi yaşamsal kıymet taşıyor.

Smear testinde olağandışı hücre varlığı rahim ağzı kanseri demektir: YANLIŞ!

Doğrusu: Bayan Hastalıkları ve Doğum Uzmanı ve Jinekolojik Onkoloji Cerrahisi UzmanıProf. Dr. Serkan Erkanlı, smear testi sonucunun olağandışı gelmesi durumunda hastaların kesinlikle yakından değerlendirilmeleri gerektiğini belirterek, “Anormal hücre varlığı kanser öncüsü lezyon ihtimalinin arttığına işaret ediyor. Lakin bu tablo hastanın rahim ağzı kanserine yakalandığı manasına gelmiyor. Burada daha kıymetli olan, kanser öncüsü hücre bozukluklarının oranının olağan smear testi sonucunanazaran artmış olmasıdır. Bu hastalardaki hücresel anormalliğinin derecesine nazaran rahim ağzından biyopsi yapmak gerekebiliyor. Bu şekilde kanser öncüsü lezyonlar erken etapta yakalanıp tedavi edilebiliyor, böylelikle rahim ağzı kanseri önlenebiliyor” diyor.

HPV testim olumlu çıktı, rahim ağzı kanserine yakalanacağım: YANLIŞ!

Doğrusu: Bayanların yüzde 80’inden fazlası hayatları boyunca en az bir kere HPV ile enfekte oluyorlar. Fakat bedenin bağışıklık sistemi, 2-3 yıl içerisinde, hastaların yüzde 90’ından fazlasında HPV enfeksiyonunu temizliyor. Hastaların yüzde 10’luk bölümünde ise HPV enfeksiyonu kalıcı oluyor. “İşte bu grup hastaların yakından takip edilmeleri, kanser öncüsü lezyonların erkenden teşhis ve tedavi edilmesi için çok önemli” ihtarında bulunan Prof. Dr. Serkan Erkanlı, “Her HPV kansere yol açmadığı için test müspet çıktığında, hangi HPV ile enfekte olunduğuna ve smear testindeki sonuca nazaran biyopsi yapılması yahut hastanın yakın takip edilmesi gerekebiliyor” diyor.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.