enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhpurfaşanlıurfa
DOLAR
32,4714
EURO
34,5590
ALTIN
2.474,93
BIST
9.529,24
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Az Bulutlu
23°C
İstanbul
23°C
Az Bulutlu
Çarşamba Hafif Yağmurlu
19°C
Perşembe Az Bulutlu
19°C
Cuma Yağmurlu
15°C
Cumartesi Az Bulutlu
18°C

TEGV’den Ankaralı çocuklara müjde!

Türkiye’nin dört bir yanında her yıl yüzbinlerce çocuğa nitelikli eğitim takviyesi veren Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV), Ankara Semahat …

TEGV’den Ankaralı çocuklara müjde!
A+
A-

Türkiye’nin dört bir yanında her yıl yüzbinlerce çocuğa nitelikli eğitim takviyesi veren Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV), Ankara Semahat-Dr. Nüsret Arsel Eğitim Parkı’nda, Vehbi Koç Vakfı’nın takviyesi ile kurulan, “Tasarım ve Marifet Atölyesi” ile “Düşler Atölyesi” 15 Mart Salı Günü gerçekleşen merasimle açıldı.

Ankara Semahat-Dr. Nüsret Arsel Eğitim Parkı’nda kurulan yeni atölyelerin açılışları, Ulusal Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü Toplumsal Etkinlikler Daire Lideri Hasan Atalay, Etimesgut İlçe Ulusal Eğitim Müdürü Ahmet Gürsel Avcı, Etimesgut Belediye Lideri Enver Demirel, Vehbi Koç Vakfı Genel Müdürü Cihan Önsönmez, TEGV İdare Heyeti Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Levend Kılıç, TEGV Genel Müdürü Sait Tosyalı ile çok sayıda veli, istekli ve çocuktan oluşan coşkulu bir kalabalıkla gerçekleşti. Kurulduğu 2001 yılından bugüne uzaktan eğitim programları dahil 5 bin 400 gönüllüsünün takviyesiyle 80 binden fazla çocuğa uluşan Ankara Semahat-Dr. Nüsret Arsel Eğitim Parkı’nın maksadı, yeni açılan atölyelerle birlikte Ankaralı çocukların buluşma noktası haline gelmek.

“Yeni bir eğitim sistemi ortaya çıkıyor”

Açılışta konuşma yapan TEGV İdare Şurası Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Levent Kılıç, şunları söyledi:

“5 Mayıs 2001 tarihinde tekrar buradaydım. O vakit genç bir idare şurası üyesi olarak buranın açılışında bulunmuştum ve 2001 tarihinden itibaren de birçok sefer buraya gelme fırsatım oldu. Tüm bu mühlet içinde sahiden bu ilçemizin büyük bir değişim geçirdiğini görüyorum. Ekonomik ve toplumsal olarak büyük bir değişim içinde oldu. Ancak birinci günden itibaren hatırladığım üç değişmeyen şey var. Sizlerle onları paylaşmak istiyorum. Buraya birinci geldiğim gün açılış yapılırken çocuklarımızın gözündeki sevinci buraya her geldiğimde görüyorum. İkincisi ise Vakfımızın en temel ögelerinden biri olan, gönüllerimizin hassaslığı. Bu hassaslığın süreç içerisinde hiç değişmediğini gördüm. Bir üçüncüsü de biz birinci buraya hatta açılıştan evvel geldiğimizde hem Bakanlığımızın temsilcileri hem de ilçedeki Ulusal Eğitim temsilcileri daima bizim yanımızdaydı, onlarla birlikte en kıymetlisi de Sayın Belediye Lideri buradaydı. Buranın birinci dizaynının yapılmasının üzerinden 21 yıl geçmiş. Ben bu 21 yılda içinde onlardaki bu yaklaşımı, sevgiyi daima gördüm. Her birinize tek tek vakfımızın ismine çok teşekkür ederim. Bugün Vehbi Koç Vakfı’nın sağladığı imkanlarla iki atölyemizi açmak için buradayız. Bize bu imkânı sağladıkları için onlara da teşekkür ediyorum.”

“Bugün tasarım odaklı düşünme hüneri her zamankinden daha önemli”

Prof. Kılıç’ın akabinde kürsüye geçen Vehbi Koç Vakfı Genel Müdürü Cihan Özsönmez, sağladıkları dayanakla ilgili kanılarını şu sözlerle lisana getirdi:

“ Bugün burada kurucumuz Vehbi Koç’un uzun eforları sonucunda hayat bulan Vehbi Koç Vakfı’nın misyonunu temsil eden bu parkımızda TEGV iş birliğiyle tasarım ve marifet atölyesini başlatmak üzere bulunuyoruz. Kurucumuz Vehbi Koç, 95 yıllık ömrüne pek çok muvaffakiyet sığdırmış, sayısız öykünün kahramanı olmuştur. Örnek vakıflar kurmuş çok sayıda toplumsal sorumluluk projesini hayata geçirmiştir. Vehbi Bey’e nazaran tüm kazanımlarının temelinde insan vardır. Bu nedenle de hayat boyunca beşere yatırım yapmayı öncelik edinmiştir. Bugünün dünyasında insanı merkeze alan ve bakış açısını dönüştüren tasarım odaklı düşünme mahareti her zamankinden daha da kıymetli hale geldi. Tasarım ve Marifet Atölyeleri bu nedenle çok değerli. Düşler Atölyesi de aslında insanı tamamlayan başka ögeleri temel alıyor. Yaratıcılık, özgüven, irtibat ve sanat üzere birbirlerini tamamlayan ögelerle bu iki kavram bugün de burada buluşuyor. Vehbi Koç Vakfı ve kurumları olarak ferdi ve toplumsal sorumluluğumuzu asla unutmadan bugün olduğu üzere gerçek iş birlikleriyle, yürekle elimizi her vakit taşın altına koyarak ilerliyoruz ve ilerlemeye devam edeceğiz. Erken yaşta eğitim üzere ulvi bu hedef için kurulan ve ortamı bize sağlayan TEGV’e ve bizi destekleyen tüm kamu paydaşlarımıza çok teşekkür ediyoruz.”

“Eğitim çok önemli”

Etimesgut Belediye Lideri Enver Demirel, 21 yıl evvel TEGV ile tanışmalarını ve merkezin kuruluş öyküsünü anlatarak, “Eğitim çok değerli. Bu tarafıyla bu parkın kentimize kazandırılması çok kıymetliydi. Eğitimi önemsiyoruz, kentimizin gelişimini önemsiyoruz.. Bunun ehemmiyetini kavradığımız için çalışmalarımıza devam edeceğiz. Bugün açtığımız atölyelerimiz güzel olsun” dedi.

“21’inci yüzyıl marifetleriyle donanmış bireyler yetiştirmek hepimizin sorumluluğu”

Son olarak kürsüye çıkan Ulusal Eğitim Bakanlığı (MEB) Temel Eğitim Genel Müdürlüğü Toplumsal Etkinlikler Daire Lideri Hasan Atalay ise TEGV’e teşekkürlerini sunarak şöyle konuştu:

“Bakanlığımızca öğrencilerin akademik ve toplumsal gelişimlerini desteklemeye yönelik, bilim, sanat, spor, kültür ve toplum hizmeti çalışmaları kapsamında etkinlikler düzenleyerek öğrencilerimizin ilgi, yetenek ve mizaçlarına nazaran gelişimlerine katkı sağlamaktayız. Çağımızın gereklilikleri ve 21’inci yüzyıl hünerleriyle donanmış bireyler yetiştirmek hepimizin sorumluluğundadır. Bu sorumluluğu üzerine almış ve bu bahiste uzun yıllardır çalışmalar yürütmekte olan TEGV’in çalışmalarını Temel Eğitim Genel Müdürlüğü olarak da yakinen takip etmekteyiz. Bugün açılışını yaptığımız Tasarım ve Marifet Atölyesiyle, Düşler Atölyesi bilişsel olduğu kadar bilişsel olmayan ve çok taraflı başarıda birebir rolü olan bu hünerleri çocuklarımızın tabiatına uygun, deneyim temelli sistemlerle yetiştirmeye katkı sağlayacaktır. TEGV nezdinde tüm eğitim gönüllülerine yaptıkları çalışmalar için teşekkür ediyor, birebir şevk ve inançla daha birçok yıllar çalışmalarımızın devamını diliyorum. Atölyelerimizin iyi ve uğuru olmasını temenni ediyorum.”

Eğlenceli ve multi-disipliner bir öğrenme modeli

TEGV’in 8-14 yaş ortasındaki çocukları için kurduğu Tasarım ve Maharet Atölyeleri, çocuklara 3D baskı aygıtından robot kitlerine, kodlama platformlarından elektronik devre kartlarına uzanan bir yelpazede yeni jenerasyon öğrenme imkânı sunuyor. Çocukları sorun çözme, yaratıcılık, eleştirel düşünme ve teknolojik irtibat hususlarında geliştiren tasarım ve marifet atölyeleri eğlenceli olduğu kadar multi-disipliner bir öğrenme modeli olarak kabul ediliyor. MEB’in 2023 vizyonu ile uyumlu olarak 2018 yılından itibaren kurulmaya başlayan TEGV’in Tasarım ve Maharet Atölyeleri ikisi taşınabilir olmak üzere toplam 23 noktada faaliyet gösteriyor.

Sanatla tanışma fırsatı sunuyor

Düşler Atölyesi ise çocukların, sanatın temel kavramlarıyla tanışmalarını ve sanata ilgi duymalarını amaçlayan bir atölye. Bu aktiflikte çocukların, hazır şablon uygulamalardan uzak, farklı mevzular, gereç ve uygulama biçimleri hakkında bilgi edinmeleri, akabinde kendi yapabilecekleriyle ilgili keşiflerde bulunmaları ve kimi değerli sanatçı ve yapıtlarını tanımaları hedefleniyor. TEGV’in 6 ana alanından Sanat programının vazgeçilmez öğesi olan Düşler Atölyeleri bu bağlamda İstanbul Ferit Aysan Eğitim Parkı, Sakarya Nirun Şahingiray Tahsil Ünitesi, Atatürk Eğitim Parkı Ali Numan Kıraç Aktiflik Merkezi, Çorlu Aysel Öğücü – Lila Tahsil Ünitesi, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Eğitim Parkı, Denizli Tahsil Ünitesi, Antalya Suna-İnan Kıraç Eğitim Parkı, İzmir Çiğli Eğitim Parkı, Sevgi-Erdoğan Gönül Eğitim Parkı veAnkara Semahat-Dr. Nüsret Arsel Eğitim Parkı ile birlikte toplam 10 aktiflik noktasında günün ihtiyaçlarına nazaran çağdaş dizaynlarla yenilenmeye başlandı.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.