enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhpurfaşanlıurfa
DOLAR
32,7682
EURO
35,0901
ALTIN
2.459,44
BIST
10.471,32
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Parçalı Bulutlu
28°C
İstanbul
28°C
Parçalı Bulutlu
Pazar Açık
30°C
Pazartesi Açık
30°C
Salı Az Bulutlu
29°C
Çarşamba Az Bulutlu
29°C

Kadın Hekimlik ve Kadın Sağlığı Kolu 3. Örgüt Okulu 1. Duyuru

Kadın Hekimlik ve Kadın Sağlığı Kolu 3. Örgüt Okulu 1. Duyuru
A+
A-

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Kadın Hekimlik ve Kadın Sağlığı Kolu olarak düzenlediğimiz ve 18-19 Şubat 2023 tarihlerinde Ankara’da yapacağımız 3. Kol Örgüt Okulumuzda, sağlık hizmetini veren, alan tüm kadınlar perspektifinden, kadınların yaşamını, sağlık hakkını ve sorunlarını tartışacağız.

Düzenlediğimiz 3. Kol Örgüt Okulu’nun temasını “Kadınlar İçin Nasıl Bir Sağlık Sistemi?” olarak belirledik.

Sağlıkta Dönüşüm Programı’nın 20. yılını doldurduğu günlerdeyiz. Dönüşüm programının ilk getirildiği yıllarda meslek örgütümüzün öngördüğü ve itirazı yükselttiği tüm yıkıcı sonuçlara bu 20 yılda adım adım tanıklık ettik. Tıp eğitiminde niteliksizleşmeden, güvencesiz çalışmaya, taşeronlaştırmaya, emek karşılıksız, performansa dayalı ücretlendirmeye, sağlıkta piyasalaşmaya, koruyucu sağlığın yok sayılmasına kadar birçok dönüşüm yaşandı. Neoliberal patriyarkal sağlık anlayışının getirdiği tüm bu dönüşüm basamaklarında sağlık hizmeti sunan kadınlar açısından toplumsal cinsiyet rolleri pekiştirildi, sağlık hizmetlerinde ise kadın sağlığı giderek daha fazla yok sayıldı.

“Neoliberal patriyarkal sağlık politikalarına karşı önerilen sağlık modellerinde kadınlar ve kadın sağlığı ne kadar yer buldu? Kadınlar için nasıl bir sağlık sistemi olmalı? Kadınlar nasıl bir sağlık sistemi istiyor?” soruları çerçevesinde planladığımız 3. Örgüt Okulumuzda bir panel ve iki konferans yer almaktadır. İlk günkü açılış konferansında “TTB Kadın Hekimlik ve Kadın Sağlığı Kolu’nun Tarihi”; panelde, “Sağlık Sisteminde Kadın ve Kadın Sağlık Hareketleri”; ikinci günde yer alan konferansta ise “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Körü Sağlık Politikaları” konuşacaktır.

Programın büyük çoğunluğunu ayırdığımız çalışma gruplarında; birinci basamaktan-üçüncü basamak sağlık hizmetlerine kadın ve LGBTİ+ sağlığı, sağlıkta kadın emeği, tıp eğitiminde toplumsal cinsiyet eşitliği, kadın hekimlerin çalışma yaşamlarında karşılaştıkları zorluklar, sağlıkta kadın örgütlenmesi, kadın cinsel sağlığı ve üreme sağlığı hizmetleri, “dezavantajlı” gruplardaki kadın sağlık çalışanları, meslek örgütümüzün kadın politikaları başlıklarını tartışmayı amaçladık.

Birlikte üretip birlikte güçlenmeyi istediğimiz buluşmamızda kadın meslektaşlarımızı aramızda görmekten mutluluk duyacağız.

Örgüt Okulu’na kayıt için son tarih 1 Şubat 2023.

Kadın Hekimlik ve Kadın Sağlığı Kolu 3. Örgüt Okulu Programı

1.Gün

10.00-11.00 Açılış konuşmaları

TTB Merkez Konseyi

Kadın Hekimlik ve Kadın Sağlığı Kol Yürütmesi

Açılış Konferansı: “TTB Kadın Hekimlik ve Kadın Sağlığı Kol Tarihi ve Özdeğerlendirme

11.00-11.15 Ara

11.15-12.30 Panel: “Sağlık Sisteminde Kadın ve Kadın Sağlık Hareketleri”

12.30-13.30 Öğle yemeği

13.30 Grup çalışmaları, grup raporlarının oluşturulması

19.00 Akşam yemeği

2.Gün

09.00-11.30 Çalışma grupları rapor sunumları ve raporların değerlendirilmesi

11.30-11.45 Ara

11.45-12.30 Konferans: “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Körü Sağlık Politikaları”

12.30-13.30 Öğle yemeği

13.30-15.30 Forum

15.30-15.45 Ara

15.45-16.30 Sonuç bildirgesi çalışması

17.00 Kapanış.()

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.