enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhpurfaşanlıurfa
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak

Araştırma Sonuçları: Bebek patlaması kuşağının değişen dijital dünyası

İstanbul Bilgi Üniversitesi Bağlantı Fakültesi Dr. Öğretim Üyeleri Ayşe Bengi Özçelik ve Eser Levi, 55-65 yaş aralığındaki bireylerle …

Araştırma Sonuçları: Bebek patlaması kuşağının değişen dijital dünyası

İstanbul Bilgi Üniversitesi Bağlantı Fakültesi Dr. Öğretim Üyeleri Ayşe Bengi Özçelik ve Eser Levi, 55-65 yaş aralığındaki bireylerle derinlemesine görüşmeler yaparak bebek patlaması jenerasyonunun dijital eğilimlerini ve toplumsal medya influencer’lığına yönelik yaklaşımlarını inceledi. Araştırma, Paradigm Shifts within the Communication World başlıklı kitapta yayınlandı. Araştırmaya nazaran; bebek patlaması neslinin toplumsal medya influencer’larından dört temel beklentisi var: uzmanlık, tecrübe, sahicilik ve benzerlik

Dijital dünya her ne kadar gençlerle bağdaştırılsa da bebek patlaması jenerasyonu online araçların kullanımında en süratli büyüyen kümeler arasında. İstanbul Bilgi Üniversitesi Bağlantı Fakültesi Dr. Öğretim Üyeleri Ayşe Bengi Özçelik ve Eser Levi, 55-65 yaş aralığındaki bireylerle derinlemesine görüşmeler yaparak bebek patlaması neslinin dijital eğilimlerini ve toplumsal medya influencer’lığına yönelik yaklaşımlarını ortaya koydu.

Yaşça büyük olanlar dijital dünyada en süratli büyüyen grup

Özçelik ve Levi’ye nazaran online araçların çoğunlukla gençler tarafından kullanıldığı düşünülse de yaşça büyük olanlar dijital dünyada en süratli büyüyen grup olma özelliği taşıyor. Son 10 yılda 50-64 yaş kümesinin toplumsal medya kullanımı yüzde 20’den yüzde 69’a, 65 yaş üstünün ise yüzde 5’ten yüzde 40’a yükseldi.

Bebek patlaması jenerasyonunun artık dijital dünyada dikkate alınması gereken bir tüketici segmenti olduğunu belirten Özçelik ve Levi, markaların dijital irtibat stratejilerinde bu nesli oyunun dışında bıraktığına dikkat çekiyor. Araştırmanın odağına bebek patlaması jenerasyonunu aldıklarını belirten Dr. Öğr. Üyesi Bengi Özçelik; “Özellikle COVID-19 devrinden sonra internet üzerinden alışverişin bebek patlaması jenerasyonunda da yaygınlaşması, bugüne kadar önceliklendirilmeyen bu kitleyi de ön plana çıkardı. Bu sebeple biz de dijital dünyadaki varlıklarının âlâ anlaşılamadığı öngörüsüyle onların neler düşündüğünü araştırmak istedik ve 55-65 yaş aralığındaki bireylerle derinlemesine görüşmeler yaparak sonuçları raporladık” dedi. Dr. Öğr. Üyesi Eser Levi; “Çalışmayı neredeyse finalize etmek üzereyken Hootsuite’in tam da o devirde yayınlanmış olan 2021’in toplumsal medya trendlerini tartıştığı raporuna denk geldik. Rapor dijital pazarlamacıların bebek patlaması neslini maksada almamasını yaşa ait önyargıların şanssız bir sonucu olarak niteliyor. Hareket alanı giderek dijitale yanlışsız genişleyen bu jenerasyonun markalar tarafından farklı bir tüketici segmenti olarak dikkate alınmasını öneriyor” dedi.

Bebek patlaması jenerasyonunun medya kullanım alışkanlıkları değişti

Bebek patlaması jenerasyonunun online davranış biçimlerini ve toplumsal medya kullanım alışkanlıklarını pahalandıran Dr. Öğr. Üyesi Bengi Özçelik; “Özellikle Y ve Z neslini dikkate alarak yapılan dijital bağlantı çalışmaları, planlamalar, kampanyalar bebek patlaması jenerasyonunu oyunun dışında bırakıyor. Lakin online dünya her ne kadar gençler ile bağdaştırılsa da teknolojinin süratli yayılmasıyla birlikte bebek patlaması jenerasyonunun medya kullanım alışkanlıkları değişti. 60 yaş üzeri artık Facebook’ta olduğu kadar Instagram’da da faal. Ayrıyeten süpermarket alışverişi başta olmak üzere başka muhtaçlıklarını da online alışveriş yoluyla karşılamaya alıştılar. Hatta fiyat karşılaştırması yapma imkanı, kıt kaynaklarla geçinmeye alışmış olan bu nesli dijital dünyaya yaklaştıran en kıymetli özellik oldu. Münasebetiyle pazarın genişlediğini, bu tüketici segmentinin de dikkate paha olduğunu söylemek mümkün” dedi. Dr. Öğr. Üyesi Eser Levi; “Bebek patlaması neslinin online davranış biçimlerindeki değişiklik yalnızca alışveriş alışkanlıklarıyla da hudutlu değil. Daha genç jenerasyonlardan farklı olarak cümbüş öncelikli bir gaye olarak karşımıza çıkmasa da aile ve arkadaşlarla bağlantı kurma, haber alma ve çeşitli bahislerde araştırma yapma gayesiyle toplumsal medyayı kullandıklarını söz ediyorlar. Hatta toplumsal medyanın bu alışkanlıklar özelinde hayatlarını kolaylaştırdığını da söylüyorlar. Öte yandan konvansiyonel araçlardan büsbütün kopmuş olmasalar da iştirakçilerden kimileri televizyon içerikleriyle ilgili geçmişe oranla daha kuşkucu ve uzaklıklı olduklarını iletti. Bu da onları doğal olarak dijitale talih tanımaya itiyor” formunda konuştu.

Influencer’ların tesiriyle dürtüsel alışveriş yapmıyorlar

Bebek patlaması jenerasyonunun toplumsal medyayı öncelikli olarak arkadaşlarıyla irtibat kurmak, haber okumak ve bilgi almak için kullandığını belirten Dr. Öğr. Üyesi Bengi Özçelik, “Bu nesilde dikkat çeken nokta alışverişin önceliklendirmemesi. Hasebiyle her ne kadar bebek patlaması neslinin da bir oyuncu olduğunu söylesek de hala alışveriş konusunda çekinceleri olduğunu da belirtmemiz gerekir. Alışveriş konusunda onlar için en kıymetli husus ön araştırma yapmak. Bunu klâsik kanallarda yıllarca yaptıkları alışverişlerin bir alışkanlığı olarak online’da da sürdürüyorlar. Hatta online karşılaştırma yapabilmenin kolaylığı, onları dijital alışverişe çeken değerli bir nokta olarak karşımıza çıkıyor. Toplumsal medya influencer’larına bakış açılarında ise kesinlikle bir sorgulama var. Kıt kaynaklarla büyümüş bir jenerasyon şu anda da influencer’ın tesiriyle dürtüsel alışveriş yapmıyor” dedi. Dr. Öğr. Üyesi Eser Levi ise bebek patlaması jenerasyonunun alışkanlıklarını şu şekilde aktardı: “Özetle Bebek Patlaması jenerasyonunun dijital dünyaya süratle ahenk sağladığını, muhakkak hedefler için toplumsal medyayı faal biçimde kullandığını ve önemsedikleri kriterleri sağlayabilen etkileyicilere olumlu yaklaştığını görmüş olduk. Lakin bu nesilde online alışveriş ile ilgili kıymetli çekincelerden biri dokunarak ve çıplak gözle görerek alışveriş yapmaya alışmış olmaları. Süpermarket alışverişi için geçerli olmasa da giysi, teknoloji, züccaciye üzere eser kategorilerinde sürprizlerle karşılaşmak güzellerine gitmiyor. Online alışverişte daha seçiciler. Tıpkı genel olarak dijital içeriklerde olduğu üzere. Oburlarının hayatlarına büyük bir merak duymadıkları için işlerine yarayan bir bilgi yoksa tanımadıkları şahısların gezdiğini gördüğünü, yediğini içtiğini husus alan içerikleri izlemiyorlar. Bu da kelam konusu neslin, etkileyicilerin bir kısmının ürettiği içeriğe büsbütün ilgisiz kalmaları sonucunu doğuruyor.”

Dört temel beklenti var: uzmanlık, tecrübe, sahicilik ve benzerlik

Bebek patlaması neslinin influencer’lardan beklentilerini sıralayan Dr. Öğr. Üyesi Bengi Özçelik; “Bu neslin dört temel beklentisi var: uzmanlık, tecrübe, sahicilik ve benzerlik. Bir teklifle karşılaştıklarında öneren kişinin kim olduğunu sorguluyorlar. Bir lafa bakıyorlar, bir de söyleyene. Örneğin; teknolojik bir eser önerisi olduğunda o kişinin teknolojiden ne kadar anladığını dikkate alıyorlar. Tecrübe, bir öteki etken. Influencer’ın önerdiği eseri kendisinin kullanmış olması gerektiğini düşünüyorlar. Örneğin; bir annenin kendi çocuğu için kullanıp beğendiği esere güveniyorlar. Sahicilik, evvelki iki etken tarafından da etkilenen ve bebek patlaması jenerasyonu için çok değerli bir etken. Paylaşılan içeriğin gerçek olması gerektiğine inanıyorlar. Benzerlik ise bebek patlaması neslinin takip ettiği influencer ile kendisi arasında bir bağ kurmasıyla ilintili. Şayet takipçi, takip ettiği bireyle kendini benzetiyorsa onu daha inandırıcı buluyor. Aslında bu, öbür jenerasyonlarda de görebildiğimiz değerli bir takipçi beklentisi” dedi. Dr. Öğr. Üyesi Eser Levi; “Bu jenerasyon, kendi sözleriyle televizyon reklamındaki ‘oyuncunun’ kelamına pek de güvenmiyor. Gerçek bireylerin gerçek görüşleri onlar için daha fonksiyonel. Bu nedenle kelam konusu etkileyicinin güvenilirliği yüksekse, bebek patlaması jenerasyonunun tavır ve davranışları üzerinde tesirli olması epeyce mümkün. Ayrıyeten toplumsal medya etkileyicilerini yalnızca internet ünlülerinin oluşturmadığını, klâsik ünlülerin de vakit içerisinde toplumsal medyada etkileyici pozisyonuna geldiğini düşünürsek, halihazırda sevdikleri ve güvendikleri bir ünlünün Instagram gönderisinde önerdiği esere -ihtiyaçları da varsa- ilgi göstermeleri çok olası” dedi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Yorumlar

 1. Mehmet dedi ki:

  selamun aleyküm paylaşım inan ki hoşuma gitti, linkedinde paylaştım

 2. Mert dedi ki:

  Selam herkese web sitesi inan ki iyi, tebrikler

 3. Ade dedi ki:

  Merhaba sayfanız inan ki dikkat çekici, face de paylaştım

 4. Leyla dedi ki:

  Niğde merkezden ben Leyla. selamun aleyküm sayfa inanki çok iyi, teşekkürler 27-04-2022 22:19:06

 5. BADILLI dedi ki:

  Gaziantep merkezden ben BADILLI. Mrb paylaşımın vallaha billaha iyi, sağolun 04-05-2022 16:23:32

 6. Muhammet dedi ki:

  Merhabalar siten vallaha billaha çok hoşuma gitti, saolun

 7. öznur dedi ki:

  Selam herkese web siteniz vallaha billaha iyi, tebrikler

 8. Gaziantepli dedi ki:

  merhaba arkadaşlar siteniz inanki güzel, teraziye tıkladım

 9. Servi Hikmet dedi ki:

  Selam herkese sayfan süper ötesi çok güzel, sosyal medyada paylaştım

 10. Urfalıyam dedi ki:

  Merhaba web sitesi valla güzel, linkedinde paylaştım

 11. Kamil Kocaeli dedi ki:

  Selamın aleyküm paylaşım inan ki dikkatimi çekti, facebookta paylaştım

 12. ANTEPLİ dedi ki:

  Balıkesir merkezden ben ANTEPLİ. Selam web siteniz valla dikkatimi çekti, linkedinde paylaştım 26-05-2022 07:02:12

 13. Leyla dedi ki:

  Düzce merkezden ben Leyla. Slm web siteniz valla dikkatimi çekti, şukuladım 26-05-2022 19:09:30

 14. Gamze Subaşı dedi ki:

  Trabzon merkezden ben Gamze Subaşı. Merhaba herkese paylaşımınız inan ki dikkatimi çekti, şukuladım 29-05-2022 20:40:31

 15. Elifnaz dedi ki:

  Kastamonu merkezden ben Elifnaz. Merhabalar sayfan süper ötesi çok güzel, teraziye tıkladım 30-05-2022 07:23:00

 16. Urfanın Aşığı dedi ki:

  selamun aleyküm web sitesi ciddiyim hoşuma gitti, paylaşımların devamını bekliyorum

 17. Salih Kaçan dedi ki:

  Sivas merkezden ben Salih Kaçan. Selamın aleyküm bu web sitesi vallaha billaha mükemmel, saolun 12-06-2022 20:34:49

 18. Tatlı Gamze dedi ki:

  selam arkadaşlar web sitesi vallaha billaha hayran edici, tebrikler

 19. Halide Edip dedi ki:

  Mrb siten yeminle çok hoşuma gitti, twitter da paylaştım

 20. Kaan dedi ki:

  Mardin merkezden ben Kaan. Slm paylaşım inan ki hayran edici, facebookta paylaştım 15-06-2022 21:31:41

 21. Samet Dedo dedi ki:

  Kayseri merkezden ben Samet Dedo. Merhaba web siten inanki dikkat çekici, twitter da paylaştım 16-06-2022 08:54:22

 22. Urfalıyam dedi ki:

  selamun aleyküm siten gerçekten ilgi uyandırıcı, saolun

 23. Gamze Subaşı dedi ki:

  Çanakkale merkezden ben Gamze Subaşı. Merhaba herkese paylaşımın inan ki iyi, saolun 17-06-2022 07:53:50

 24. Salih Kaçan dedi ki:

  selamun aleyküm bu web sitesi gerçekten hoşuma gitti, sağolun

 25. Tarıkhan dedi ki:

  Selamlar web siteniz inanki çok hoşuma gitti, paylaşımların devamını bekliyorum

 26. ANTEPLİ dedi ki:

  merhaba arkadaşlar web siten cidden çok güzel, face de paylaştım

 27. Şanlıurfalı dedi ki:

  Edirne merkezden ben Şanlıurfalı. selam arkadaşlar paylaşımınız süper ötesi hoşuma gitti, facebookta paylaştım 04-07-2022 06:58:34

 28. Sümeyye Hakan dedi ki:

  selam arkadaşlar sayfanız inanki mükemmel, tebrikler

 29. Şefik dedi ki:

  Artvin merkezden ben Şefik. Mrb sayfan inanılmaz çok güzel, paylaşımların devamını bekliyorum 07-07-2022 12:42:27

 30. ANTEPLİ dedi ki:

  selam arkadaşlar web siten vallaha mükemmel, paylaşımların devamını bekliyorum

 31. Tede dedi ki:

  Zonguldak merkezden ben Tede. selamun aleyküm paylaşımınız valla hayran bıraktı, sağolun 14-07-2022 09:46:59

 32. Tede dedi ki:

  Selam herkese bu web sitesi inan ki mükemmel, teşekkürler

 33. Leman dedi ki:

  selam arkadaşlar paylaşımınız süper ötesi mükemmel, sağolun

 34. Urfalıyık dedi ki:

  Şırnak merkezden ben Urfalıyık. Merhaba siteniz valla çok hoşuma gitti, sağolun 21-07-2022 20:26:51

 35. Samet Dedo dedi ki:

  Kocaeli merkezden ben Samet Dedo. Selam herkese paylaşım cidden dikkatimi çekti, twitter da paylaştım 23-07-2022 09:08:26

 36. Kamil Kocaeli dedi ki:

  Selamın aleyküm siteniz ciddiyim güzel, facebookta paylaştım

 37. Gamze Subaşı dedi ki:

  Merhaba sayfan vallaha billaha hoşuma gitti, sosyal medyada paylaştım

 38. Urfalıyam dedi ki:

  Diyarbakır merkezden ben Urfalıyam. Mrb sayfan inanki çok iyi, şukuladım 29-07-2022 07:16:19

 39. Urfam dedi ki:

  Gümüşhane merkezden ben Urfam. Selamlar siteniz vallaha hayran bıraktı, tebrikler 29-07-2022 22:48:04

 40. Tede dedi ki:

  Slm paylaşımın cidden dikkat çekici, teşekkürler

 41. Lade dedi ki:

  selamun aleyküm paylaşım vallaha billaha dikkat çekici, teraziye tıkladım

 42. Gamze Subaşı dedi ki:

  Bayburt merkezden ben Gamze Subaşı. merhaba arkadaşlar web siten vallaha hoşuma gitti, linkedinde paylaştım 03-08-2022 15:08:11

 43. Ali dedi ki:

  Şanlıurfa merkezden ben Ali. Merhaba herkese web sitesi yeminle çok güzel, saolun 06-08-2022 07:17:32

 44. Tarıkhan dedi ki:

  selamun aleyküm siteniz ciddiyim çok hoşuma gitti, tebrikler

 45. Leman dedi ki:

  İstanbul merkezden ben Leman. Slm sayfa yeminle dikkat çekici, tebrikler 10-08-2022 12:18:02

 46. Urfalıyık dedi ki:

  Bitlis merkezden ben Urfalıyık. Selam paylaşım harbiden ilgi uyandırıcı, sağolun 13-08-2022 14:20:01

 47. Hade dedi ki:

  Selam web siteniz inan ki iyi, twitter da paylaştım

 48. Salih Kaçan dedi ki:

  Selamın aleyküm sayfanız inanki çok güzel, facebookta paylaştım

 49. Tuncer Öztürk dedi ki:

  selam arkadaşlar web siteniz valla çok hoşuma gitti, facebookta paylaştım

 50. Mert dedi ki:

  Selam herkese sayfa gerçekten dikkatimi çekti, paylaşımların devamını bekliyorum

 51. Urfalı dedi ki:

  Sinop merkezden ben Urfalı. Merhaba herkese bu web sitesi inanki hoşuma gitti, tebrikler 01-09-2022 03:07:28

 52. Sümeyye dedi ki:

  Iğdır merkezden ben Sümeyye. Selamlar web siteniz süper ötesi dikkatimi çekti, face de paylaştım 03-09-2022 03:27:56

 53. Urfalıyık dedi ki:

  Selamlar bu web sitesi inanılmaz güzel, saolun

 54. Ade dedi ki:

  Nevşehir merkezden ben Ade. Merhaba web siteniz yeminle dikkatimi çekti, linkedinde paylaştım 06-09-2022 20:14:01

 55. Urfanın Aşığı dedi ki:

  Merhabalar sayfanız valla iyi, twitter da paylaştım

 56. Hakkı dedi ki:

  Merhaba herkese sayfanız valla çok güzel, teşekkürler

 57. Salih Kaçan dedi ki:

  merhaba arkadaşlar web siteniz valla iyi, linkedinde paylaştım

 58. Tede dedi ki:

  Merhabalar siteniz inanki hayran bıraktı, paylaşımların devamını bekliyorum

 59. Ade dedi ki:

  selamun aleyküm paylaşımınız vallaha billaha iyi, teşekkürler

 60. Hikmet Ay dedi ki:

  selam arkadaşlar web siteniz ciddiyim çok iyi, şukuladım

 61. Urfalıyam dedi ki:

  Malatya merkezden ben Urfalıyam. Selamlar paylaşımınız valla çok hoşuma gitti, şukuladım 21-09-2022 08:06:29

 62. Elifnaz dedi ki:

  Merhabalar sayfan inanki çok hoşuma gitti, şukuladım

 63. Cemali dedi ki:

  Nevşehir merkezden ben Cemali. Selamlar sayfanız vallaha billaha hayran edici, sağolun 24-09-2022 13:30:34

 64. Hade dedi ki:

  Balıkesir merkezden ben Hade. Selam paylaşımın inanki hoşuma gitti, şukuladım 26-09-2022 06:40:37

 65. Antepli dedi ki:

  Bartın merkezden ben Antepli. Selamlar siteniz inanki dikkat çekici, saolun 26-09-2022 16:56:56

 66. Halil dedi ki:

  Selamlar sayfan harbiden güzel, paylaşımların devamını bekliyorum

 67. BADILLI dedi ki:

  Hatay merkezden ben BADILLI. Selamlar bu web sitesi ciddiyim güzel, teşekkürler 27-09-2022 13:34:42

 68. Ade dedi ki:

  Slm paylaşım harbiden çok güzel, teraziye tıkladım

 69. Hakkı dedi ki:

  Selamlar web siteniz gerçekten mükemmel, sağolun

 70. Serkan dedi ki:

  Merhaba web siteniz inanılmaz mükemmel, twitter da paylaştım

 71. Kaan dedi ki:

  Selam sayfa inanılmaz iyi, facebookta paylaştım

 72. Urfalıyam dedi ki:

  selam arkadaşlar paylaşımınız valla çok hoşuma gitti, teşekkürler

 73. Urfanın Aşığı dedi ki:

  Bartın merkezden ben Urfanın Aşığı. Selamın aleyküm paylaşımınız vallaha billaha dikkat çekici, facebookta paylaştım 17-10-2022 02:54:15

 74. Urfalı Nedim dedi ki:

  Bartın merkezden ben Urfalı Nedim. Slm bu web sitesi valla hayran bıraktı, şukuladım 17-10-2022 23:37:59

 75. Urfalıyam dedi ki:

  Amasya merkezden ben Urfalıyam. merhaba arkadaşlar sayfanız harbiden güzel, saolun 18-10-2022 20:18:08

 76. Zeynep dedi ki:

  İzmir merkezden ben Zeynep. merhaba arkadaşlar siten valla çok iyi, saolun 19-10-2022 06:34:20

 77. ANTEPLİ dedi ki:

  Selam web siteniz gerçekten hoşuma gitti, face de paylaştım

 78. Ade dedi ki:

  Denizli merkezden ben Ade. Mrb paylaşım inan ki çok güzel, şukuladım 21-10-2022 03:38:52

 79. Elifnaz dedi ki:

  Merhabalar bu web sitesi inanki çok hoşuma gitti, teraziye tıkladım

 80. Cemali dedi ki:

  Niğde merkezden ben Cemali. Merhaba bu web sitesi yeminle çok hoşuma gitti, sağolun 25-10-2022 02:05:17

 81. Leyla dedi ki:

  Bursa merkezden ben Leyla. Merhaba herkese web sitesi valla çok iyi, teşekkürler 28-10-2022 07:43:38

 82. Hakkıhan dedi ki:

  Selam paylaşım cidden hayran edici, tebrikler

 83. Mert dedi ki:

  Nevşehir merkezden ben Mert. Merhabalar bu web sitesi inan ki dikkat çekici, tebrikler 30-10-2022 17:33:51

 84. Hakkıhan dedi ki:

  Selamlar paylaşım cidden çok iyi, face de paylaştım

 85. Urfadan dedi ki:

  selam arkadaşlar web sitesi vallaha çok iyi, face de paylaştım

 86. Muhammet dedi ki:

  Merhabalar bu web sitesi inanki iyi, tebrikler

 87. Hikmet Ay dedi ki:

  Selam herkese bu web sitesi vallaha hayran bıraktı, linkedinde paylaştım

 88. Salih Kaçan dedi ki:

  Karabük merkezden ben Salih Kaçan. Selam paylaşım vallaha billaha hoşuma gitti, şukuladım 06-11-2022 19:21:33

 89. Şanlıurfaspor dedi ki:

  selamun aleyküm web siten gerçekten hoşuma gitti, teşekkürler

 90. Zeynep dedi ki:

  Selam web siten vallaha billaha hoşuma gitti, paylaşımların devamını bekliyorum

 91. Mehmet dedi ki:

  Selam web siteniz inanki hoşuma gitti, facebookta paylaştım

 92. Muhammet dedi ki:

  Slm web sitesi valla dikkatimi çekti, teşekkürler

 93. Salih Kaçan dedi ki:

  Selam herkese paylaşım vallaha çok güzel, twitter da paylaştım

 94. Samet Dedo dedi ki:

  Zonguldak merkezden ben Samet Dedo. Slm siten inan ki güzel, paylaşımların devamını bekliyorum 18-11-2022 10:47:27

 95. Lade dedi ki:

  selam arkadaşlar siten inan ki hayran bıraktı, twitter da paylaştım

 96. Elifnaz dedi ki:

  Merhaba herkese paylaşım valla hayran edici, sosyal medyada paylaştım

 97. öznur dedi ki:

  Aksaray merkezden ben öznur. Merhabalar paylaşımın inan ki ilgi uyandırıcı, saolun 24-11-2022 07:12:21

 98. Kamil Kocaeli dedi ki:

  selam arkadaşlar web sitesi vallaha çok iyi, saolun

 99. Tarıkhan dedi ki:

  Zonguldak merkezden ben Tarıkhan. selamun aleyküm paylaşımınız harbiden çok hoşuma gitti, paylaşımların devamını bekliyorum 30-11-2022 13:29:06

 100. URFALI dedi ki:

  Yalova merkezden ben URFALI. Merhaba paylaşımınız gerçekten çok hoşuma gitti, linkedinde paylaştım 30-11-2022 18:31:04